Adobe Captivate Draft czyli projektowanie kursów e-learning na urządzeniu mobilnym

Dodane przez Tomasz - śr., 10/30/2019 - 22:07
Adobe Captivate Draft

Adobe Captivate Draft 

to aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której możemy przygotować draft szkolenia e-learningowego będąc w biegu. Adobe Captivate Draft to w zasadzie jedyna aplikacja, która umożliwia tworzenie kursów "on the go" a następnie publikowanie ich w LMS (Adobe Captivate Prime) lub przesłanie draftu szkolenia do późniejszego dopracowania w programie Adobe Captivate.

Jak zatem wygląda aplikacja i czy warto z niej korzystać?

Adobe Captivate Draft

Oczywiście po zainstalowaniu aplikacji z Apple Appstore oraz po jej uruchomieniu, pojawi się pierwszy ekran, na którym możemy wybrać storyboard wprowadzający lub też rozpocząć samodzielne projektowanie.

Adobe Captivate Draft

Slajdy storyboardu przeprowadzają nas przez podstawowe informacje na temat samego programu Adobe Captivate Draft. Dla użytkownika, który korzysta z tego narzędzia po raz pierwszy będzie to forma samouczka. Szybko można się zorientować, że dużym plusem po prawej stronie dodajemy kolejne slajdy, po lewej stronie mamy do wyboru różne narzędzia a w górnej części opcje podglądu czy też publikacji.

Adobe Captivate Draft

Aplikacja umożliwia tworzenie treści, dodawania tekstu, mediów, quizów. Umożliwia również przesłanie draftu do akceptacji oraz export do programu Adobe Captivate.

Adobe Captivate Draft Z łatwością można dodawać bloki tekstu, formatować tekst, kolory czy wielkość. 

Adobe Captivate Draft W przypadku multimediów z łatwością możesz dodać video, audio, własne nagranie audio czy też osadzić stronę internetową. W przypadku projektowania kursów interaktywnych są to podstawowe a jednocześnie bardzo przydatne funkcje.

Adobe Captivate Draft W górnej części aplikacji znajdziemy również przycisk podglądu układu slajdów w postaci "drzewa"(branching view). Dzięki temu można kontrolować jaka ma być kolejność slajdów oraz ustalać ich hierarchię.

Adobe Captivate DraftPo narysowaniu lub dodaniu obiektu oraz jego zaznaczeniu pojawia się dodatkowe "menu", które umożliwia usunięcie, skopiowanie czy też ułożenie obiektów jeden na drugim (kolejność warstw).

Adobe Captivate Draft Branching View

Jak widać aplikacja na Ipad OS jest dość prosta w obsłudze i daje wystarczająco duże możliwości aby stworzyć draft szkolenia elearningowego. Osobiście nie widzę większego sensu w tworzeniu całego szkolenia w tym narzędziu ale jako draft czy też narzędzie, które będzie wykorzystywane podczas spotkania z klientem i ustalania wstępnego wyglądu, wydaje się być niezastąpionym.